Afyonkarahisar'da, CHP İl Başkanı Faruk Duha'nın liderliğinde, genel başkan Özgür Özel'in çağrısına kulak veren vatandaşlar, ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek için sembolik bir eylem gerçekleştirdi.

Gözden kaçırmayın

İYİ Parti Milletvekili Hakan Şeref Olgun, Türk Dil Kurumu'nun kuruluş yıl dönümünü kutladı İYİ Parti Milletvekili Hakan Şeref Olgun, Türk Dil Kurumu'nun kuruluş yıl dönümünü kutladı

 Saat 21:00'de lambalarını yakıp söndürerek, emeklinin, çalışanın, esnafın ve çiftçinin haklarını savunma kararlılığını gösterdiler. Toplanan kalabalık, mevcut iktidarı, ülkede emek vermiş ve emek vermekte olan tüm insanlara haklarını teslim etmeye çağırdı. "Türkiye'de yaşayan insanlar artık yaşayamıyor," diyen Duha, ekonomik sıkıntılardan boğulan tüm kesimlerin sesini duyurmayı amaçladıklarını belirtti. "Zam yaparsan geçim olur, zam yapmazsan seçim olur" sloganıyla, hükümetten geçim şartlarının iyileştirilmesi için adım atmasını talep ettiler. Bu eylem, Türkiye'nin dört bir yanında yankı buldu ve sosyal medyada #EmekVeGeçim, #Afyonkarahisar, #ÖzgürÖzel, #CHP, #ZamYaDaSeçim hashtag'leri ile geniş yankı buldu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Faruk  Duha Erhan ve Partililer Bir araya gelerek eyleme destek verdiler, Erhan  bir konuşma yaptı ;

Bugün genel başkanımız sayın Özgür Özel’in çağrısına istinaden buluştuk. Emeklinin, çalışanın, esnafın, çiftçinin hakkını savunmak için buradayız. Mevcut iktidarı bu ülkede emek vermiş ve emek veren tüm insanların hakkını vermeye davet ediyoruz. Türkiye’de yaşayan insanlar artık yaşayamıyor. Tüm kesimler boğulmuş durumda ekonomik sıkıntıdan. Bu zamlar mutlaka yapılmalı diyoruz. Geçim olmazsa seçim olur dedik; şimdi de şunu diyoruz: zam yaparsan geçim olur, zam yapmazsan seçim olur diyoruz. Ya zam gelecek, geçim olacak ya da hiç yolu yok, seçim olacak.

Bu gece Türkiye’yi ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Her şeye zam gelirken, sen de zam istiyorsan ayağa kalk diyoruz. Her şeye zam geliyorsa, Emirdağ’lı, Bolvadin’li çiftçinin ürettiği arpaya, buğdaya,  Sultandağı, Çay çiftçisinin ürettiği vişneye, kiraza, Sandıklı, Dinar’lı çiftçinin ürettiği patatese, Sinanpaşa’lı çiftçinin ürettiği bezelyeye de zam gelecek diyorsan ayağa kalk diyoruz. 

Bugün Sandıklı’nın Saltık köyündeydim, patates fiyatı 5 lira. Geçen sene 13 lira olan patates bu sene 5 lira. Zarar ettim diyor orada konuştuğumuz çiftçi İsmail. Oradan bir video çektim, altına şöyle yazmış Nuri bey: Bu ülkede çiftçi olmak çok zor. Evet Nuri abi bu ülkede çiftçi olmak çok zor, bu ülkede emekli olmak da çok zor, bu ülkede işçi olmak da çok zor. Bu zamlar yapılmazsa bu ülkede yaşamak da çok zor. Cumhuriyet’in kurulduğu topraklardan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük taarruzu başlattığı Afyonkarahisar’dan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak çağrı yapıyoruz: Eğer zam istiyorsan, asgari ücret artsın, emekli maaşı asgari ücret olsun diyorsan bu akşam başlıyoruz. Işıkları açıp kapıyoruz, zam isteyen bizimle olsun diyoruz. Ayağa kalkın, ışıkları yakın, kendinizi gösterin, hep birlikte sesimizi duyuracağız. Durmadık, yeni başlıyoruz. Zammı söke söke alacağız. Ya zam gelecek, geçim olacak ya da hiç yolu yok, seçim olacak.